Site Menu

Thursday, December 14, 2017   7:46 PM EST
Tallahassee, Florida     53° F     Broken Clouds
Tallahassee, Florida     53° F     Broken Clouds

OFFER: 2018 Cocoa Senior High School WR/DB Javian Hawkins receives offer from University of Nebraska Cornhuskers
OFFER: 2020 Deerfield Beach Senior High School WR Bryce Gowdy receives offer from Bowling Green State Falcons
OFFER: 2019 Chaminade-Madonna Senior High School DE/TE Cameron Williams receives offer from University of Louisville Cardinals
OFFER: 2021 University School MLB Emile Aime receives offer from University of Louisville Cardinals
OFFER: 2021 University School OT Marcus Tate receives offer from University of Louisville Cardinals
OFFER: 2020 Deerfield Beach Senior High School WR Bryce Gowdy receives offer from Syracuse University Orange
OFFER: 2018 Atlantic Senior High School DE/LB Jason Mercier receives offer from University of Illinois Fighting Illini
OFFER: 2018 Winter Haven Senior High School WR Terrance Anglin receives offer from Florida A&M University Rattlers
OFFER: 2019 Southridge Senior High School OLB/DE Diamante Howard receives offer from University of Louisville Cardinals
OFFER: 2018 Miramar Senior High School DT/DE Hansky Paillant receives offer from Florida International University Golden Panthers
OFFER: 2018 Raines Senior High School DE/TE Myjai Sanders receives offer from Florida International University Golden Panthers
OFFER: 2018 Dwyer Senior High School S Cameron Jonas receives offer from Florida International University Golden Panthers
OFFER: 2018 Raines Senior High School DE/TE Myjai Sanders receives offer from University of Mississippi Rebels
OFFER: 2019 St. Thomas Aquinas Senior High School OLB Jahmar Brown receives offer from University of Miami Hurricanes
OFFER: 2019 Chaminade-Madonna Senior High School CB James Williams receives offer from University of Florida Gators
OFFER: 2018 Mainland Senior High School SS/WR John Huggins receives offer from University of Miami Hurricanes
OFFER: 2020 Champagnat Catholic WR/FS Marc Britt receives offer from University of Miami Hurricanes
OFFER: 2018 The Bolles School OT Nick Lewis receives offer from University of Kentucky Wildcats
OFFER: 2018 Wharton Senior High School CB/FS AJ Hampton receives offer from Princeton University Tigers
OFFER: 2018 The Bolles School OT Nick Lewis receives offer from Cincinnati Bearcats


2017 STATE CHAMPIONSHIPS CENTRAL

Welcome

Welcome to our State Championships Central... featuring playoff brackets, playoff history, all-time state champions & more. Everything you'll need to know as Florida prepares to crown its top teams in December. Let's Go!


CLASS 1A
CLASS 2A
CLASS 3A
CLASS 4A
CLASS 5A
CLASS 6A
CLASS 7A
CLASS 8A

DECEMBER 7-9, 2017


LOCATION
Camping World Stadium
One Citrus Bowl
Orlando, Florida

Following a massive $207.7 million reconstruction in 2014 that yielded a 90% all-new stadium, the name was changed to the Orlando Citrus Bowl. Among the new amenities and enhancements at the modernized stadium are 41,000 lower bowl seats with armrests, chair backs and six additional inches of legroom, two 360-degree concourses, multiple giant video displays, a 20,000-square-foot plaza deck, an open-air facade and unique indoor & outdoor club spaces to accommodate 5,000 patrons.

On April 27, 2016, the venue was renamed Camping World Stadium as part of a multi-year naming rights sponsorship with Camping World, the premier one-stop-shop for recreational vehicles (RVs).
2017 SCHEDULE

16 TOP FLORIDA TEAMS
8 GAMES
3 DAYS
1 WEEKEND

THURSDAY, DECEMBER 7
CLASS 1A 1:00PM
CLASS 4A 7:00PM


FRIDAY, DECEMBER 8
CLASS 2A 10:00AM
CLASS 5A 3:00PM
CLASS 6A 8:00PM


SATURDAY, DECEMBER 9
CLASS 3A 10:00AM
CLASS 7A 3:00PM
CLASS 8A 8:00PM


STATE CHAMPIONS IN THE SUNSHINE STATE


State Champions by Decade: 2010s / 2000s / 1990s / 1980s / 1970s / 1960s

2017


8A
Dr. Phillips beat Atlantic 17-7 at Camping World Stadium (Orlando, FL)


7A
Venice beat Bartram Trail 37-24 at Camping World Stadium (Orlando, FL)


6A
Miami Northwestern beat Armwood 21-16 at Camping World Stadium (Orlando, FL)


5A
American Heritage beat Baker County 44-15 at Camping World Stadium (Orlando, FL)


4A
Raines beat Cocoa 13-10 at Camping World Stadium (Orlando, FL)


3A
Chaminade-Madonna beat Oxbridge Academy of the Palm Beaches 31-28 at Camping World Stadium (Orlando, FL)


2A
Champagnat Catholic beat University Christian 24-7 at Camping World Stadium (Orlando, FL)


1A
Madison County beat Blountstown 35-20 at Camping World Stadium (Orlando, FL)



2016


8A
Southridge beat Dr. Phillips 14-10 at Camping World Stadium, FL (Orlando, FL)


7A
St. Thomas Aquinas beat Plant 45-6 at Camping World Stadium (Orlando, FL)


6A
Carol City beat Lake Gibson 14-6 at Camping World Stadium (Orlando, FL)


5A
American Heritage beat Ponte Vedra 35-33 at Camping World Stadium (Orlando, FL)


4A
Cocoa beat The Bolles School 31-17 at Camping World Stadium (Orlando, FL)


3A
Trinity Christian beat Chaminade-Madonna 24-13 at Camping World Stadium (Orlando, FL)


2A
University Christian beat Champagnat Catholic 24-8 at Camping World Stadium (Orlando, FL)


1A
Pahokee beat Baker 34-21 at Camping World Stadium (Orlando, FL)



2015


8A
Flanagan beat Osceola 26-7 at Citrus Bowl, FL (Orlando, FL)


7A
St. Thomas Aquinas beat Viera 45-10 at Citrus Bowl, FL (Orlando, FL)


6A
Central beat Armwood 48-13 at Citrus Bowl, FL (Orlando, FL)


5A
Bishop Moore beat Wakulla 37-34 at Citrus Bowl, FL (Orlando, FL)


4A
Booker T. Washington beat Raines 43-23 at Citrus Bowl, FL (Orlando, FL)


3A
Trinity Christian beat American Heritage 30-3 at Citrus Bowl, FL (Orlando, FL)


2A
University Christian beat Cambridge Christian 61-16 at Citrus Bowl, FL (Orlando, FL)


1A
Trenton beat Port St. Joe 56-21 at Citrus Bowl, FL (Orlando, FL)



2014


8A
Apopka beat Christopher Columbus 30-23 at Citrus Bowl, FL (Orlando, FL)


7A
St. Thomas Aquinas beat Osceola 31-0 at Citrus Bowl, FL (Orlando, FL)


6A
Central beat Armwood 24-10 at Citrus Bowl, FL (Orlando, FL)


5A
American Heritage beat Godby 38-0 at Citrus Bowl (Orlando, FL)


4A
Booker T. Washington beat The Bolles School 54-35 at Citrus Bowl (Orlando, FL)


3A
Trinity Christian beat American Heritage 27-7 at Citrus Bowl (Orlando, FL)


2A
Victory Christian beat Indian Rocks Christian 54-16 at Citrus Bowl (Orlando, FL)


1A
Port St. Joe beat Hamilton County 16-0 at Citrus Bowl (Orlando, FL)



2013


8A
South Dade beat Apopka 41-28 at Citrus Bowl (Orlando, FL)


7A
Dwyer beat Niceville 55-39 at Citrus Bowl (Orlando, FL)


6A
Central beat Armwood 52-7 at Citrus Bowl (Orlando, FL)


5A
American Heritage beat Clay County 66-8 at Citrus Bowl (Orlando, FL)


4A
Booker T. Washington beat The Bolles School 40-21 at Citrus Bowl (Orlando, FL)


3A
Trinity Christian beat Central Catholic 34-7 at Citrus Bowl (Orlando, FL)


2A
Champagnat Catholic beat Victory Christian 14-7 at Citrus Bowl (Orlando, FL)


1A
Trenton beat Blountstown 14-0 at Citrus Bowl (Orlando, FL)



2012


8A
Apopka beat Cypress Bay 53-50 at Citrus Bowl (Orlando, FL)


7A
St. Thomas Aquinas beat Lincoln 41-25 at Citrus Bowl (Orlando, FL)


6A
Central beat Gainesville 37-14 at Citrus Bowl (Orlando, FL)


5A
Godby beat Immokalee 21-20 at Citrus Bowl (Orlando, FL)


4A
Booker T. Washington beat The Bolles School 35-7 at Citrus Bowl (Orlando, FL)


3A
University School beat Madison County 24-17 at Citrus Bowl (Orlando, FL)


2A
University Christian beat Dade Christian 28-10 at Citrus Bowl (Orlando, FL)


1A
Northview beat Trenton 42-21 at Citrus Bowl (Orlando, FL)



2011


8A
Plant beat Miramar 31-20 at Citrus Bowl (Orlando, FL)


7A
Manatee beat First Coast 40-0 at Citrus Bowl (Orlando, FL)


6A
Armwood beat Central 40-31 at Citrus Bowl (Orlando, FL)


5A
Norland beat Wakulla 38-0 at Citrus Bowl (Orlando, FL)


4A
The Bolles School beat Booker T. Washington 33-25 at Citrus Bowl (Orlando, FL)


3A
American Heritage beat Madison County 30-3 at Citrus Bowl (Orlando, FL)


2A
North Florida Christian beat Admiral Farragut 69-0 at Citrus Bowl (Orlando, FL)


1A
Jefferson County beat Chipley 47-13 at Citrus Bowl (Orlando, FL)



2010


6A
Central beat Dr. Phillips 42-27 at Citrus Bowl (Orlando , FL)


5A
St. Thomas Aquinas beat Plant 29-7 at Citrus Bowl (Orlando, FL)


4A
Lincoln beat Armwood 17-14 at Citrus Bowl (Orlando, FL)


3A
Jefferson beat Norland 44-34 at Citrus Bowl (Orlando, FL)


2B
Trinity Catholic beat University School 56-55 at Citrus Bowl (Orlando, FL)


2A
Cocoa beat Glades Central 14-13 at Citrus Bowl (Orlando, FL)


1B
Glades Day beat Warner Christian Academy 42-35 at Citrus Bowl (Orlando, FL)


1A
Trinity Christian beat American Heritage 27-10 at Citrus Bowl (Orlando, FL)



2009


6A
Miramar beat DeLand 42-20 at Citrus Bowl (Orlando, FL)


5A
Plant beat Manatee 21-14 at Citrus Bowl (Orlando, FL)


4A
Dwyer beat Niceville 42-14 at Citrus Bowl (Orlando, FL)


3A
Pensacola beat Belen Jesuit Prep 28-7 at Citrus Bowl (Orlando, FL)


2B
The Bolles School beat Tampa Catholic 21-7 at Citrus Bowl (Orlando, FL)


2A
Cocoa beat Glades Central 27-13 at Citrus Bowl (Orlando, FL)


1B
Glades Day beat Warner Christian Academy 27-20 at Citrus Bowl (Orlando, FL)


1A
American Heritage beat Trinity Christian 30-20 at Citrus Bowl (Orlando, FL)



2008


6A
Seminole beat Miami Northwestern 28-21 at Citrus Bowl (Orlando, FL)


5A
St. Thomas Aquinas beat Lakeland 56-7 at Citrus Bowl (Orlando, FL)


4A
Plant beat Lincoln 34-14 at Citrus Bowl (Orlando, FL)


3A
Cocoa beat Godby 7-6 at Citrus Bowl (Orlando, FL)


2B
Pahokee beat Trinity Catholic 21-17 at Citrus Bowl (Orlando, FL)


2A
The Bolles School beat Gulliver Prep 49-20 at Citrus Bowl (Orlando, FL)


1B
Jupiter Christian beat Warner Christian Academy 49-14 at Citrus Bowl (Orlando, FL)


1A
North Florida Christian beat Fort Meade 17-7 at Citrus Bowl (Orlando, FL)



2007


6A
Miami Northwestern beat Boone 41-0 at Citrus Bowl (Orlando, FL)


5A
St. Thomas Aquinas beat Osceola 35-20 at Citrus Bowl (Orlando, FL)


4A
Booker T. Washington beat Nease 23-15 at Citrus Bowl (Orlando, FL)


3A
Naples beat St. Augustine 17-10 at Citrus Bowl (Orlando, FL)


2B
Pahokee beat Newberry 53-14 at Citrus Bowl (Orlando, FL)


2A
Madison County beat Tampa Catholic 28-7 at Citrus Bowl (Orlando, FL)


1B
Jupiter Christian beat FAMU 27-14 at Citrus Bowl (Orlando, FL)


1A
American Heritage beat North Florida Christian 31-28 at Citrus Bowl (Orlando, FL)



2006


6A
Miami Northwestern beat Lake Brantley 34-14 at Dolphin Stadium (Miami, FL)


5A
Lakeland beat St. Thomas Aquinas 45-42 at Dolphin Stadium (Miami, FL)


4A
Plant beat Nease 25-21 at Dolphin Stadium (Miami, FL)


3A
Glades Central beat Pine Forest 39-27 at Dolphin Stadium (Miami, FL)


2B
Pahokee beat Trinity Catholic 25-11 at Dolphin Stadium (Miami, FL)


2A
The Bolles School beat Clewiston 27-24 at Dolphin Stadium (miami, FL)


1B
FAMU beat Victory Christian 14-10 at Dolphin Stadium (Miami, FL)


1A
Glades Day beat North Florida Christian 42-9 at Dolphin Stadium (Miami, FL)



2005


6A
Palm Beach Gardens beat Deerfield Beach 49-29 at Dolphin Stadium (Miami, FL)


5A
Lakeland beat St. Thomas Aquinas 39-10 at Dolphin Stadium (Miami, FL)


4A
Nease beat Armwood 44-37 at Dolphin Stadium (Miami, FL)


3A
St. Augustine beat Booker 31-15 at FIU Stadium (Miami, FL)


2B
Trinity Catholic beat Pahokee 37-30 at FIU Stadium (Miami, FL)


2A
Chaminade-Madonna beat South Sumter 50-15 at FIU Stadium (Miami, FL)


1B
Evangel Christian School beat Graceville 49-22 at FIU Stadium (Miami, FL)


1A
Port St. Joe beat Fort Meade 38-21 at FIU Stadium (Miami, FL)



2004


6A
Killian beat Edgewater 28-7 at University of Florida (Gainesville, FL)


5A
Lakeland beat St. Thomas Aquinas 31-7 at University of Florida (Gainesville, FL)


4A
Armwood beat Lake Gibson 49-7 at University of Florida (Gainesville, FL)


3A
The Bolles School beat Jefferson 42-21 at University of Florida (Gainesville, FL)


2B
Pahokee beat Pensacola Catholic 43-9 at University of Florida (Gainesville, FL)


2A
Immokalee beat Madison County 17-15 at University of Florida (Gainesville, FL)


1A
Fort Meade beat Blountstown 42-38 at University of Florida (Gainesville, FL)



2003


6A
Carol City beat Edgewater 13-0 at University of Florida (Gainesville, FL)


5A
Mainland beat Naples 24-13 at University of Florida (Gainesville, FL)


4A
Armwood beat Lake Gibson 29-21 at University of Florida (Gainesville, FL)


3A
Monsignor Edward Pace beat The Bolles School 21-17 at University of Florida (Gainesville, FL)


2B
Pahokee beat Union County 21-6 at University of Florida (Gainesville, FL)


2A
Chaminade-Madonna beat Madison County 27-0 at University of Florida (Gainesville, FL)


1A
Trinity Christian beat Fort Meade 17-7 at University of Florida (Gainesville, FL)



2002


A
Trinity Christian beat American Heritage 42-7 at Florida State University (Tallahassee, FL)


6A
Norland beat Edgewater 19-14 at Florida State University (Tallahassee, FL)


5A
Blanche Ely beat Wharton 22-10 at Florida State University (Tallahassee, FL)


4A
Palm Bay beat Jefferson 19-10 at Florida State University (Tallahassee, FL)


3A
Rockledge beat Crestview 22-0 at Florida State University (Tallahassee, FL)


2A
The Bolles School beat Chaminade-Madonna 6-0 at Florida State University (Tallahassee, FL)



2001


A
North Florida Christian beat Fort Meade 28-16 at Florida State University (Gainesville, FL)


6A
Apopka beat Miami Northwestern 34-16 at Florida State University (Tallahassee, FL)


5A
Naples beat Chamberlain 21-17 at Florida State University (Tallahassee, FL)


4A
Lincoln beat St. Thomas Aquinas 28-20 at Florida State University (Tallahassee, FL)


3A
Rockledge beat St. Augustine 38-6 at Florida State University (Tallahassee, FL)


2A
Madison County beat Clewiston 21-14 at Florida State University (Tallahassee, FL)



2000


A
North Florida Christian beat Fort Meade 20-16 at University of Florida (Gainesville, FL)


6A
Palm Bay beat Dillard 10-6 at University of Florida (Gainesville, FL)


5A
Venice beat Dwyer 77-14 at University of Florida (Gainesville, FL)


4A
Pine Forest beat St. Thomas Aquinas 34-27 at University of Florida (Gainesville, FL)


3A
Glades Central beat Astronaut 20-10 at University of Florida (Gainesville, FL)


2A
Gulliver Prep beat Marianna 31-21 at University of Florida (Gainesville, FL)



1999


A
North Florida Christian beat Fort Meade 23-12 at University of Florida (Gainesville, FL)


6A
Lincoln beat Southridge 21-14 at University of Florida (Gainesville, FL)


5A
Lakeland beat Rutherford 45-14 at University of Florida (Gainesville, FL)


4A
St. Thomas Aquinas beat Escambia 38-35 at University of Florida (Gainesville, FL)


3A
Glades Central beat Suwannee 20-10 at University of Florida (Gainesville, FL)


2A
Frostproof beat Trinity Christian 6-0 at University of Florida (Gainesville, FL)



1998


6A
Miami Northwestern beat Southeast 28-0 at University of Florida (Gainesville, FL)


5A
Osceola beat Estero 28-14 at University of Florida (Gainesville, FL)


4A
Glades Central beat Madison County 33-28 at University of Florida (Gainesville, FL)


3A
The Bolles School beat Pahokee 29-14 at University of Florida (Gainesville, FL)


2A
North Florida Christian beat American Heritage 30-13 at University of Florida (Gainesville, FL)



1997


6A
Carol City beat Columbia 20-17 at University of Florida (Gainesville, FL)


5A
St. Thomas Aquinas beat Rutherford 13-10 at University of Florida (Gainesville, FL)


4A
Raines beat Glades Central 32-27 at University of Florida (Gainesville, FL)


3A
Taylor County beat Clewiston 14-6 at University of Florida (Gainesville, FL)


2A
Chiefland beat Lafayette 49-28 at University of Florida (Gainesville, FL)



1996


6A
Carol City beat Hillsborough 21-7 at Municipal Stadium (Daytona Beach, FL)


5A
Lakeland beat St. Thomas Aquinas 40-6 at Municipal Stadium (Daytona Beach, FL)


4A
Bartow beat The Bolles School 14-13 at Municipal Stadium (Daytona Beach, FL)


3A
Union County beat Frostproof 67-30 at Municipal Stadium (Daytona Beach, FL)


2A
North Florida Christian beat Glades Day 34-7 at Municipal Stadium (Daytona Beach, FL)



1995


6A
Miami Northwestern beat Sandalwood 12-7 at Municipal Stadium (Daytona Beach, FL)


5A
Fort Walton Beach beat Dixie Hollins 24-0 at Municipal Stadium (Daytona Beach, FL)


4A
The Bolles School beat Hardee 28-21 at Municipal Stadium (Daytona Beach, FL)


3A
Union County beat LaBelle 28-3 at Municipal Stadium (Daytona Beach, FL)


2A
Glades Day beat North Florida Christian 17-7 at Municipal Stadium (Daytona Beach, FL)



1994


6A
Booker T. Washington beat Southridge 16-7 at Municipal Stadium (Daytona Beach, FL)


5A
Southeast beat Vanguard 19-17 at Municipal Stadium (Daytona Beach, FL)


4A
Santa Fe beat Lake Wales 25-6 at Municipal Stadium (Daytona Beach, FL)


3A
Union County beat Bishop Verot 21-0 at Municipal Stadium (Daytona Beach, FL)


2A
University Christian beat The Benjamin School 26-14 at Municipal Stadium (Daytona Beach, FL)



1993


A
Graceville beat Glades Day 24-7 at Municipal Stadium (Daytona Beach, FL)


5A
Southridge beat Manatee 69-36 at Municipal Stadium (Daytona Beach, FL)


4A
Southeast beat Bay 20-17 at Municipal Stadium (Daytona Beach, FL)


3A
The Bolles School beat Lake Wales 42-21 at Municipal Stadium (Daytona Beach, FL)


2A
Baker beat Fort Meade 27-6 at Municipal Stadium (Daytona Beach, FL)



1992


A
University Christian beat The Benjamin School 35-14 at Ben Hill Griffin Stadium (Gainesville, FL)


5A
Manatee beat Dillard 44-14 at Ben Hill Griffin Stadium (Gainesville, FL)


4A
St. Thomas Aquinas beat Leon 24-9 at Ben Hill Griffin Stadium (Gainesville, FL)


3A
Pasco beat Jesuit 28-16 at Ben Hill Griffin Stadium (Gainesville, FL)


2A
Frostproof beat Newberry 14-13 at Ben Hill Griffin Stadium (Gainesville, FL)



1991


A
University Christian beat Westminster Academy 21-6 at Ben Hill Griffin Stadium (Gainesville, FL)


5A
Southridge tied with Evans 22-22 at Ben Hill Griffin Stadium (Gainesville, FL). Both teams are 1991 Co-champions.


4A
Fort Walton Beach beat St. Thomas Aquinas 39-14 at Ben Hill Griffin Stadium (Gainesville, FL)


3A
Santa Fe beat Haines City 41-7 at Ben Hill Griffin Stadium (Gainesville, FL)


2A
Jefferson County beat Frostproof 12-0 at Ben Hill Griffin Stadium (Gainesville, FL)



1990


A
Westminster Academy beat University Christian 6-3 at Municipal Stadium (Daytona Beach, FL)


5A
Choctawhatchee beat Riverview 13-10 at Municipal Stadium (Daytona Beach, FL)


4A
Buchholz beat Dillard 24-7 at Municipal Stadium (Daytona Beach, FL)


3A
Suwannee beat Cardinal Gibbons 44-14 at Municipal Stadium (Daytona Beach, FL)


2A
The Bolles School beat Bishop Verot 17-14 at Municipal Stadium (Daytona Beach, FL)



1989


A
University Christian beat St. Edward's 46-13 at Municipal Stadium (Daytona Beach, FL)


5A
Manatee beat Carol City 21-8 at Municipal Stadium (Daytona Beach, FL)


4A
Dillard beat Merritt Island 40-14 at Municipal Stadium (Daytona Beach, FL)


3A
Suwannee beat Key West 27-10 at Municipal Stadium (Daytona Beach, FL)


2A
Pahokee beat Port St. Joe 24-7 at Municipal Stadium (Daytona Beach, FL)



1988


A
Graceville beat Glades Day 21-7 at Graceville HS (Graceville, FL)


5A
Pine Forest beat Riverview 50-27 at Pine Forest HS (Pensacola, FL)


4A
Niceville beat Southeast 48-14 at Niceville HS (Niceville, FL)


3A
Suwannee beat Hardee 44-15 at Suwannee HS (Live Oak, FL)


2A
Avon Park beat Williston 14-7 at Williston HS (Williston, FL)



1987


A
University Christian beat Glades Day 13-3 at University Christian HS (Jacksonville, FL)


5A
Pine Forest beat Dunedin 24-0 at Dunedin HS (Dunedin, FL)


4A
Godby beat Blanche Ely 31-3 at Blanche Ely HS (Pompano Beach, FL)


3A
Suwannee beat Lely 35-7 at Lely HS (Naples, FL)


2A
Avon Park beat Holmes County 34-0 at Avon Park HS (Avon Park, FL)



1986


A
Glades Day beat Century 8-7 at Century HS (Century, FL)


5A
Lakeland beat Dunedin 14-10 at Dunedin HS (Dunedin, FL)


4A
Dillard beat Tarpon Springs 14-6 at Tarpon Springs HS (Tarpon Springs, FL)


3A
Godby beat Clewiston 20-0 at Capital Stadium (Tallahassee, FL)


2A
The Bolles School beat Palmetto 27-21 at The Bolles School (Jacksonville, FL)



1985


A
Baker beat Glades Day 33-0 at Glades Day School (Belle Glade, FL)


5A
Manatee beat Woodham 50-22 at Manatee HS (Bradenton, FL)


4A
Escambia beat Southeast 27-7 at Southeast HS (Bradenton, FL)


3A
Bartow beat Bradford 28-20 at Bartow HS (Bartow, FL)


2A
Walton beat Wildwood 7-2 at Wildwood HS (Wildwood, FL)



1984


A
Baker beat Glades Day 48-7 at Baker HS (Baker, FL)


4A
Woodham beat Southridge 20-7 at Woodham HS (Pensacola, FL)


3A
Escambia beat St. Petersburg 47-14 at Escambia HS (Pensacola, FL)


2A
Port St. Joe beat Wildwood 15-12 at Port St. Joe HS (Port St. Joe, FL)



1983


A
Baker beat Glades Day 20-7 at Glades Day School (Belle Glade, FL)


4A
Manatee beat Southridge 27-21 at Tamiami Stadium (Miami, FL)


3A
Titusville beat Palatka 28-21 at Draa Field (Titusville, FL)


2A
Eustis beat Walton 21-6 at Eustis HS (Eustis, FL)



1982


A
Glades Day beat Baker 9-3 at Glades Day School (Belle Glade, FL)


4A
Woodham beat Christopher Columbus 23-14 at Woodham HS (Pensacola, FL)


3A
Titusville beat Osceola 33-0 at Draa Field (Titusville, FL)


2A
Clewiston tied with Jefferson County 13-13 at Jefferson County HS (Monticello, FL). Both teams are 1982 Co-champions.



1981


A
Lafayette beat Frostproof 25-8 at Frostproof HS (Frostproof, FL)


4A
Vero Beach beat Mosley 10-7 at Citrus Bowl (Vero Beach, FL)


3A
Palatka beat Suncoast 42-2 at Palatka HS (Palatka, FL)


2A
Wakulla beat Clewiston 24-0 at Clewiston HS (Clewiston, FL)



1980


A
Glades Day beat Baker 7-6 at Baker HS (Baker, FL)


4A
Tate beat Christopher Columbus 35-7 at Escambia HS (Pensacola, FL)


3A
Gainesville beat Titusville 21-10 at Draa Field (Titusville, FL)


2A
Wakulla beat Clermont 20-6 at Clermont HS (Clermont, FL)



1979


A
Ernest Ward beat The Benjamin School 13-6 at Booster Stadium (Ocala, FL)


4A
Merritt Island beat Pine Forest 19-14 at Merritt Island HS (Merritt Island, FL)


3A
Milton beat Glades Central 35-6 at Booster Stadium (Ocala, FL)


2A
Dunnellon beat Holmes County 20-6 at Dunnellon HS (Dunnellon, FL)



1978


A
FAMU beat The Benjamin School 45-6 at Bragg Stadium (Tallahassee, FL)


4A
Merritt Island beat Pine Forest 20-6 at Pine Forest HS (Pensacola, FL)


3A
Milton beat Atlantic 9-2 at Columbia HS (Lake City, FL)


2A
Dunnellon beat Wakulla 17-12 at Wakulla HS (Crawfordville, FL)



1977


A
FAMU beat Trinity Prep 59-7 at Lake Howell HS (Winter Park, FL)


4A
Carol City beat Choctawhatchee 10-7 at Booster Stadium (Ocala, FL)


3A
Bartow beat Taylor County 7-0 at Bartow HS (Bartow, FL)


2A
Blountstown beat Clermont 27-17 at Clermont HS (Clermont, FL)



1976


A
FAMU beat Shorecrest Prep 38-0 at Bragg Stadium (Tallahassee, FL)


4A
Godby beat Carol City 21-15 at Bryant Stadium (Lakeland, FL)


3A
Bay beat Atlantic 11-10 at Booster Stadium (Ocala, FL)


2A
Blountstown beat Pahokee 12-0 at Blountstown HS (Blountstown, FL)



1975


A
Greensboro beat Shorecrest Prep 28-0 at Shorecrest Prep (St. Petersburg, FL)


4A
Hialeah-Miami Lakes beat Leon 31-14 at Winter Haven HS (Winter Haven, FL)


3A
Forest beat Atlantic 14-9 at Atlantic HS (Delray Beach, FL)


2A
Palmetto beat Hamilton County 13-11 at Palmetto HS (Palmetto, FL)



1974


A
Frostproof beat Branford 24-3 at Branford HS (Branford, FL)


4A
Leon beat Miami Beach 20-9 at Doak Campbell Stadium (Tallahassee, FL)


3A
Forest beat Chaminade-Madonna 46-6 at Booster Stadium (Ocala, FL)


2A
Jefferson County beat Union County 20-7 at Jefferson County HS (Monticello, FL)



1973


A
University Christian beat Westminster Christian 12-3 at Hodges Field (Jacksonville, FL)


4A
Hollywood Hills beat Raines 22-9 at Lockhart Stadium (Fort Lauderdale, FL)


3A
Haines City beat Atlantic 7-0 at Atlantic HS (Delray Beach, FL)


2A
Blountstown beat Fort Meade 40-28 at Blountstown HS (Blountstown, FL)



1972


A
Cardinal Mooney beat Wewahitchka 18-13 at Wewahitchka HS (Wewahitchka, FL)


4A
Merritt Island beat Leon 40-21 at Doak Campbell Stadium (Tallahassee, FL)


3A
Glades Central beat Milton 14-7 at Milton HS (Milton, FL)


2A
Jefferson County beat Frostproof 20-13 at Frostproof HS (Frostproof, FL)



1971


A
Hastings beat Trinity Prep 34-7 at Showalter Field (Winter Park, FL)


4A
Central beat Robinson 29-13 at Lawnwood Stadium (Fort Pierce, FL)


3A
Glades Central beat Haines City 13-10 at Auburndale HS (Auburndale, FL)


2A
Port St. Joe beat Dixie County 25-6 at Port St. Joe HS (Port St. Joe, FL)



1970


C
Hastings beat Groveland 14-0 at Hastings HS (Hastings, FL)


B
Wildwood beat Port St. Joe 30-0 at Leesburg HS (Leesburg, FL)


A
Bishop Moore beat Shanks 21-12 at Shanks HS (Quincy, FL)


2A
Edison beat Central 42-22 at Miami Dade Jr. College (North) (Miami, FL)



1969


C
Pinecrest beat Liberty County 25-14 at Plant City HS (Plant City, FL)


B
Carver beat Williston 39-9 at Williston HS (Williston, FL)


A
Blake beat Leesburg 27-6 at Tampa Stadium (Tampa, FL)


2A
Leon beat Brandon 24-14 at Doak Campbell Stadium (Tallahassee, FL)



1968


C
Chapman beat Moore Haven Junior- 22-0 at Moore Haven HS (Moore Haven, FL)


B
Carver beat Williston 39-9 at Williston HS (Williston, FL)


A
Jesuit beat Kathleen 39-25 at Tampa Stadium (Tampa, FL)


2A
Coral Gables beat Wolfson 7-6 at Miami Dade Jr. College (North) (Miami, FL)



1967


B
Clay County beat Graceville 33-0 at Sportsman Park (Graceville, FL)


A
Columbia beat Auburndale 27-7 at Auburndale HS (Auburndale, FL)


2A
Coral Gables beat Wolfson 21-7 at Gator Bowl (Jacksonville, FL)



1966


B
Jefferson County beat Avon Park 28-12 at Jefferson County HS (Monticello, FL)


A
Bradford beat Plantation 20-6 at Bradford HS (Starke, FL)


2A
Melbourne beat Fort Lauderdale 31-12 at Fort Lauderdale HS (Ft. Lauderdale, FL)



1965


B
Holmes County beat Eustis 32-0 at Eustis HS (Eustis, FL)


A
Bradford beat Hardee 39-0 at Florida Field (Gainesville, FL)


2A
Miami beat Melbourne 44-12 at Orange Bowl (Miami, FL)



1964


A
Wildwood beat Columbia 12-7 at Florida Field (Gainesville, FL)


2A
Coral Gables beat R. E. Lee 14-7 at Orange Bowl (Miami, FL)



1963


2A
Coral Gables beat Robinson 16-14 at Phillips Stadium (Tampa, FL)


STATE CHAMPION SUPERLATIVES

MOST STATE TITLES
Jacksonville Bolles
MOST POINTS IN STATE FINAL
VENICE, 77-14 2000 smashing of Dwyer
Miami Southridge, 69-36
1993 smashing of Bradenton Manatee
North Florida Christian, 69-0
Blanketed Admiral Farragut


2016 STATE CHAMP BREAKDOWN

BY AREA

Broward Area (2)
First Coast Area (2)
Miami-Dade Area (2)
North Central Area (1)
Space & Treasure Coast Area (1)
Palm Beach Area (1)

2015 STATE CHAMP BREAKDOWN

BY AREA

Broward Area (2)
First Coast Area (2)
Miami-Dade Area (2)
North Central Area (1)
Orlando Metro Area (1)

Newsletter Signup

Stay on top of what’s happening in the state of Florida
Sign up to receive monthly Florida Gridiron highlights.